Mi az IKSZ?
Az IKSZ, vagyis az Iskolai Közösségi Szolgálat a középiskolások számára kötelező, 50 órában teljesített, a közösség javát szolgáló, anyagi érdektől független tevékenység.
A Sátoraljaújhelyi Református Misszió keretein belül az IKSZ egy olyan programot takar, amelyben a középiskolás diákok, helyi koordinátorok segítségével 6- 8 fős csoportokban, a Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórházban az aktív és ápolási osztályokon önkéntes szolgálatot teljesítenek.
Miért van erre szükség?
A Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház, mint járási kórház sokszorta túlterhelt ápolóinak, dolgozóinak nem marad erejük, hogy a betegekkel beszélgetve, lelki világukra odafigyelve, ne csak a testi, hanem lelki gyógyulásukat is elősegítsék. Egy- egy hosszú ideje bent fekvő beteg számára így egyre jobban beszűkül az élettere, és életkedve egyaránt. Ezen segíthetnek a fiatal önkéntesek, akik frissességet és megújuló életkedvet hozhatnak magukkal a betegágyak mellé. Ebben az a bibliai igevers vezet bennünket, hogy "… aki mást felüdít, maga is felüdül" (Péld 11,25).
A kórház kialakítása „nem szerencsés”. A labirintus- szerű rendszerben sokszor eltévednek a hozzátartozók, vizsgálatra érkezők. Számukra fontos a helyes útbaigazítás, akár a vizsgálati helyre való elkísérés.
Mi a cél?
Elsődlegesen, hogy a betegek mindennapjait megkönnyítsük, gyógyulásukat elősegítsük beszélgetésekkel, meghallgatásokkal, felolvasásokkal. Valamint, hogy a szakápolóknak segítséget nyújtsunk olyan feladatok elvégzésével, amelyek nem igényelnek szakápolói felkészültséget, végzettséget. Másrészt a program célja a középiskolások és a támogatók társadalmi érzékenyítése, illetve olyan kompetenciáik (spontaneitás, kreativitás, felelősségvállalás stb.) fejlesztése, amelyre az iskolai keretek között nincs vagy csak szűkös tér.
Mi a feladatod?
A te feladatod, hogy támogatóddal és középiskolás társaddal közösen megfelelő hozzáállással és kötelességtudattal beteg embertársaink felé szolgálj. Három hiányzás után sajnos nem tudunk több órát elszámolni neked a programban. A programban való részvétel feltétele, hogy ott legyél az önkéntes szolgálatra felkészítő 4 órás alkalmon. Az elszámolt órákhoz hozzátartozik a záró beszélgetésen való megjelenés is.
Kiket keresünk?
- Gimnáziumi és szakiskolai diákokat, akiknek hiányzik az 50 óra Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ) teljesítése.
- Akik elhivatottságot éreznek az önkéntes munka és betegek megsegítése iránt.
- Akik még nem ismerik az önkéntes munka okozta kellemes érzést és szívesen megpróbálnák.
- Akik tudják vállalni a heti pár órás munkát rendszeresen.
- Akik a lelki és fizikai megterheléstől nem riadnak vissza és egészségi állapotuk is ez megengedi.
- Jó együttműködő készséggel rendelkeznek.
Hány órát számolunk el neked?
- Felkészítő alkalom: kb. 4 óra
- Heti óraszám: 3 óra (14 x 3)
- Fókuszcsoport beszélgetés: 2 óra
- Záró megbeszélés: 2 óra
Összesen: 50 óra
Milyen képességeket fejleszt a Kórházi Önkéntes Szolgálat?
- kreativitás: a kórházi szolgálat során sokszor „fel kell találnod” magad.
- spontaneitás és problémamegoldás: sokszor váratlan helyzetekre kell reagálni.
- tolerancia: más helyzetekkel, korú és állapotú emberekkel, környezeti viszonyokkal ismerkedhettek meg.
- szociális érzékenység: az együttérzés készségének fejlesztése
- felelősségvállalás: kb. 14 héten át támogatás mellett több egészségügyi osztály megismerése, és betegek látogatása
- együttműködési készség: közösen kell dolgozni középiskolásokkal, a kórházlelkésszel, az egészségügyi szakoktatóval, az ápolókkal és a betegekkel.
Mit adhatunk mi az önkéntes segítőnek, jelentkezőnek segítségül?
- Lelkes, nagyszerű önkéntes segítő közösséget, érdekes emberekkel és feladatokkal.
- Felkészültségnek megfelelő feladatokat.
- Szupervízió, kiscsoportos feldolgozó beszélgetések.
- Továbblépési lehetőséget.
- Képzéseket, előadásokat.
- Közösségi programokat.
- Szolgálati pólót.
Ha felkeltettük érdeklődésedet erre a linkre kattintva: http://goo.gl/forms/xXnhnhxn5M töltheted ki a jelentkezési űrlapot.